STPSC10H065BY-TR Smd Diode Surface Mount Diode 650 V 10A DPAK
Shenzhen Zhaocun Electronics Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STPSC10H065BY-TR
Certification : RoHS
Place of Origin : Australia
MOQ : 2500 PCS
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T
Supply Ability : 200K PCS
Delivery Time : 2-3 DAYS
Packaging Details : 2500 PCS/Tape
Manufacturer : STMicroelectronics
Category : Single Diodes
Product Number : STPSC10H065BY-TR
Series : Automotive, AEC-Q101
Product Status : Active
Technology : SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 650V
Current - Average Rectified (Io) : 10A
Speed : No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) : 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr : 100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F : 480pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package : DPAK
Operating Temperature - Junction : -40°C ~ 175°C
Contact Now
STPSC10H065BY-TR Diode 650 V 10A Surface Mount DPAK
Datasheet:STPSC10H065BY-TR
Category Single Diodes
Mfr STMicroelectronics
Series Automotive, AEC-Q101
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Base Product Number STPSC10
Additional Resources
ATTRIBUTE DESCRIPTION
Other Names 497-18139-2
Standard Package 2500
Data Picture:https://www.st.com/resource/en/datasheet/stpsc10h065by-tr.pdf
Product Tags:
Smd Diode Surfaces 650 V 10A STPSC10H065BY-TR
Smd Diodes 650 V 10A STPSC10H065BY-TR
Smds 650 V 10A STPSC10H065BY-TR
Wholesale STPSC10H065BY-TR Smd Diode Surface Mount Diode 650 V 10A DPAK from china suppliers
STPSC10H065BY-TR Smd Diode Surface Mount Diode 650 V 10A DPAK Images